RUJÁNA PRO CELOU RODINU ANEB CO DĚLAT KDYŽ NEFOUKÁ

RUJÁNA PRO CELOU RODINU ANEB CO DĚLAT KDYŽ NEFOUKÁ

Tento úžasný německý ostrov nabízí všestranné vyžití sportovního, relaxačního i kulturního charakteru pro celou rodinu .

Pár základních čísel a informací o ostrově:

Původně slovanský ostrov obývaný kmenem Rujánů (vyvražděni ve 12 století) je největším ostrovem Německa. Pobřeží je velmi členité, tvoří ho mnoho zálivů a poloostrovů, takže jeho délka dosahuje 580km.

Celková plocha ostrova činí 976 Km2

Počet obyvatel 70 000

250km cyklostezek

86 km pláží (56km písčité, 30km přírodní)

Co navštívit:

Kap Arkona:

Nejsevernější místo ostrova a celého Německa – mys Kap Arkona.

zdroj: www.ruegen.de

Dříve stála na mysu Arkona dřevěná Svatovítská svatyně s jemu zasvěcenou dřevěnou socho v nadživotní velikosti se čtyřmi hlavami (dvě hleděly vpřed a dvě vzad). V roce 1168 dobyl dánský král Valdemar I Veliký Rujánu a Arkona byla na příkaz dánského arcibiskupa Absolona zničena. Dřevěná socha byla před zraky slovanských obyvatel rozsekána a spálena a na celém ostrově proběhla násilně christianizace.

V současné době zde naleznete pozůstatky hradu, novodobou sochu se čtyřmi hlavami, 3 majáky s krásnou vyhlídkou a bunkry z 2. Světové války (V dobách NDR tu byly vojenské objekty).

Většina zajímavostí je přístupná za poplatek 1 euro pro veřejnost, ale i samotná procházka podél útesového pobřeží stojí za to.

 

 

Národní park Jasmund

Nedaleko města Sassnitz se nachází Národní park Jamund s křídovými skalami. S celkovou rozlohou 3003ha se jedná o nejmenší park na území Německa. Status mu byl udělen v roce 1990 z rozhodnutí poslední vlády bývalé NDR.

 

zdroj:www.ruegen.de

Známý je především svými křídovými útesy, které dosahují až do výše 161m nad hladinu Baltského moře a jsou nejrozsáhlejší na celém území Německa. Samotné skály mění díky erozi pořád svůj tvar

Kromě útesů naleznete v parku také krásné hlubokými lesy, které tvoří ze dvou třetin celkovou plochu parku. Krásnou scenérii vytvořily zejména bukové lesy, které se nacházejí na plošině Stubnitz. Ta je složena především právě z křídy a doba jejího vzniku se datuje někam do doby ledové. Při procházce parkem můžete nalézt některou z fosílií a nebo alespoň bílou křídu, jíž lze bez problémů psát.

 

Königstuhl

Nejvyšší skála křídového útesu, který je dlouhý 10 kilometrů a vysoký 117 metrů. Právě tyto skály v okolí Königstuhlu se staly inspirací pro několik umělců.

 

zdroj:www.ruegen.de 

Na vrcholu se nachází výstavní plocha o rozloze 2000m2.

Objevíte  zde skrytá tajemství přírody.  Na výběr máte 3 trasy s audioprůvodcem – Krása, zvědavost, dobrodružství. Každá cesta obsahuje vlastní příběh podmalovaný hudbou. Všech exponátů se můžete dotýkat a prozkoumávat je.

Pro děti je připravena speciální expozice, kterou provází havran Krax a myš Mimi. S nimi se děti dostanou ze dna moře až do oblak. Další atrakce pro děti je připravena venku v podobě lanového parku.

Návštěva parku je zpoplatněna:

-          Dospělý 6euro

-          Děti 6-14 let 3 eura

-          Rodinné vstupné 12 euro (2 dospělí a děti do 14 let)

Otevřeno od 9 do 19 hodin.

 

 Oceanium Strahlsund

Německé mořské muzeum ve Stralsundu je největším a nejnavštěvovanějším přírodovědným muzeum severního Německa a je všeobecně považováno za unikátní. Návštěvníkům nabízí poutavý a obsáhlý pohled na život v moři a zabývá se i tím, jak je lidé využívají a zkoumají.


 

Pozoruhodná je už budova v centru: tady, v cihlové stavbě bývalého kláštera sv. Kateřiny ze 13. století, založil Otto Dibbelt roku 1951 někdejší skromné přírodovědné muzeum, které se roku 1974 stalo unikátním Muzeem oceánografie, mořské biologie a mořského rybářství. Návštěvníkům se zde otevírá největší biotop na Zemi. Zažijete maritimní atmosféru mezi člověkem, přírodou a technikou. Obsáhlé moderní výstavy poskytují srozumitelným a názorným způsobem informace o životě v moři. Ty jsou působivě doplněny fascinující pestrostí domácích i tropických mořských živočichů v přibližně 45 akváriích.

V tomto zajímavém speciálním muzeum o velikosti 3.000 m˛ jsou vystaveny nejen působivé preparáty různých živočichů, z nichž nejvýznamnější jsou například obří krab, obří chobotnice, velryba a především velrybí kostra, ale i kompletní historie rybolovu. Jednotlivými nádržemi proudí cca 300.000 litrů mořské vody, z toho 50.000 litrů jen do centrálního velkého bazénu žraloků. Kromě živočichů Baltského moře tu chovají i mořské koníky, murény, perutýny, korály a chobotnice. Jsou zde i tematické bazény, týkající se živočichů severských moří, Středozemního moře a tropů. Nové velké bazény pro mořské želvy, žraloky a korálové rybky byly otevřeny roku 2004. U rodin se těší zvlášť velké oblibě nedělní krmení chobotnic.

(zdroj web: Německo turistická země)

Více informací naleznete na www.meeresmuseum.de

 

Motýlí park - Sassnitz

Denně mezi 10 a 18 hodinou můžete ve městě Sassnitz navštívit tento nádherný motýlí park plný zajímavých exponátů z celého světa. Při procházce si na vás klidně může sednout i největší motýl světa s rozpětím křídel 30 cm.

 

 

http://www.alaris-schmetterlingspark.de

 

 Ponorka - Sassnitz

Další unikát města Sassnitz je ponorka Peenemünde 2. Tento skoro 50 let starý muzejní exponát je denně od 10 hodin otevřen i pro veřejnost.  Multimediální expozice vás při prohlídce doprovází různými pokřiky z amplionů, ťukáním vyhledávacího paprsku ASDICu a výbuchy několika hlubinných náloží

 

Základní informace o ponorce:

Typ:  HMS Otus, britská dieselová ponorka třídy Oberon

Technické údaje:  

90m dlouhá, 8m široká, ponor 5,5 m, posádku tvořilo 68 mužů. Mohla se ponořit až 300 metrů hluboko, na hladině plula rychlostí 12 uzlů a pod hladinou rychlostí 17 uzlů.
Více fotografií a informací o ponorce  "Ponorka HMS Otus"


Ostrov Hiddensee

Takto popisu ostrov turistický server „Německo, turistická země“

Hiddensee je dílem doby ledové a mořských proudů. Od majáku na strmém pobřeží Dornbusch je výhled na malebný Kloster a přístav Vitte až na kvetoucí vřesosviště na jihu. Sněhobílé písečné pláže, tu a tam připomínající karibské, příkré skály, prosvětlené bukové háje, šumící borové lesy a rozsáhlé slané louky tvoří krajinný ráz ostrůvku obklopeného mořem, které se někdy jen čeří a jindy zase divoce pění. A na jižním výběžku Gellen je opravdový ptačí ráj. Velká část ostrova je chráněnou přírodní rezervací. Na tomto ostrově udávají tón koňská kopyta a cyklistické zvonky.

Takto popisuje ostrov jeho český návštěvník (http://cs.wikibooks.org/wiki/Ruj%C3%A1na)

Na západ od Rujány se rozkládá ostrov Hiddensee. Většina ostrova je rovinatá, jen na nejsevernější části jsou kopce (asi 60 vysoké). Na jednom z kopců je maják, který stále funguje. Jsou tu tři vesnice, od severu Kloster, Vitte a Neuendorf. Ostrov je tak úzký, že všechny tři mají pobřeží z obou stran. Skoro celé západní pobřeží je pokryto FKK pláží. Pláž je obležená lidmi, ale je tam příjemná, osvěžující voda s pískem a medúzami. Na východním pobřeží mají vesnice přístavy a koupat se tu prakticky nedá. Obecná zásada ostrova Hiddensee je: 1. skoro nic se nesmí 2. To, co se smí, dělají všichni. Nesmí se zde jezdit s automobily. Nesmí se zde tábořit ani volně přespávat. Po značné části cest se nesmí jezdit na kole. Na mnoho míst se ani nesmí vkročit. Po cestách, kde se jezdit na kole smí, jezdí i chodí spousta lidí. Co by tu taky jinak dělali.

Tak si vyberte sami

 

Těch je na Rujáně k nalezení opravdu mnoho. Datují se do mladší doby kamenné. Obvykle se jdná spíše jen o sekupeniny balvanů nebo terénní vyvýšeniny (boule). /dajně se jich tu nachází okolo 160. Mezi nejznámější (a také největší) patří Dobberwirth který se nachází na poloostrově Jasmund.
 

Pokračovaní příště

VeronikaKomentáře » přidat

[1] Jiří Boudný, mail, 18. listopadu 2014 | 23:51

Ahoj. Jedna drobná oprava. Na Rujaně byla svatyně staroslovanského boha Svantovíta, (skutečně se jmenoval Svantovít a měl opravdu čtyři hlavy) ne svatého Víta, toho máme o něco později až na Pražském hradě. JirkaB.


[2] Jiří Boudný, mail, 18. listopadu 2014 | 23:54

Ahoj. Na Rujaně - mys Arkona stávala svatyně se sochou statoslovanského boha "Svantovíta" (skutečně se tak jmenoval a měl podle pověsti čtyři hlavy), ne Svatého Víta, toho máme o něco později až na Pražském Hradě. JirkaB.


[3] Bel, mail, 7. července 2016 | 15:15

Ještě bych doplnil Hitlerův panelák poblíš města Prora. Tato zajímavost určitě stojí za návštěvu.


Přidat komentář:

Prosím napište KITE do tohoto pole: