Kitesport a Adrenalin bez bariér bourá hranice v tomto adrenalinovém sportu. První pokusy handicapovaných na zemi i na vodě.

Kitesport a Adrenalin bez bariér bourá hranice v tomto adrenalinovém sportu. První pokusy handicapovaných na zemi i na vodě.

Kluci a holky z občanského sdružení Adrenalin bez bariér opravdu neznají žádné mantinely a jsou pro každou srandu, která zavání pořádnou dávkou adrenalinu do žil. Kdo vyzkoušel některý z kite sportů v jakékoli podobě, dokáže zcela jistě potvrdit, že dráček se velmi rychle umí proměnit v pekelnou saň a zle potrestat každou chybu. Respekt byl proto na místě, ale to rozhodně nemohlo tuhle partu handicapovaných nadšenců odradit.

 

 

 

Začátky na zemi – letiště Hosín – víkend 9. a 10. května 2009

Lety s dráčkem si do Hosína přišel vyzkoušet i Radek Civiš, handbikový reprezentant a olympionik z OH v Pekingu a také „core“  jádro týmu adrenalin bez bariér. Odstartovalo se řízením cvičných draků a po pár minutách bylo jasné, že všichni zúčastnění to mají zkrátka v paži. Daleko preciznější a techničtější přístup než u průměrných žáků kurzu, znamenal rychlý přesun k větším křídlům (kitům).

 

 

Ještě bylo potřeba vyřešit adaptaci trapézu pro zajištění fixace trupu k invalidnímu vozíku a kluci jdou na to. Velmi rychle odkrývají taje větrného okna, depoweru a bez stresů zvládají další level. Přichází rozhodnutí – jdeme jezdit! Záměrně bereme běžný vozík, kde je možné permanentní jištění od instruktora. Po lehké kalibraci výkonu draka a několika cvičných osmičkách, Radek Civiš posílá draka do výkonu a vyráží na projížďku. Za ním stojí instruktor Honza, který vyvažuje a občas má sám co dělat, aby se na vozíku udržel. No jak zhodnotil jízdu Radek: „ Je to pecka, do tohodle sportu du!“ 

Pokoříme i vodu – Rujana – 26. - 28. 8. 2009

Tentokrát padl los na dívku. Přeci jenom ježdění na vodě je trošku jiný kalibr a kam chlap nemůže, tam pošle ženskou. Statečnou průkopnicí byla Alena Jančíková z Centra Paraple (nezisková organizace pomáhající vozíčkářům po poranění míchy – www.paraple.cz), která má zkušenosti s jízdou na speciálních vodních lyžích pro handicapované. Alena si přivezla svůj jednosměrný board s vázáním pro jízdu v kleku, který používá právě na vodních lyžích.

Začínáme na suchu. Jelikož je Alena vybavena sportovním vozíkem se stabilizačními kolečky, netrvá dlouho a sama si to brázdí po rujánských loukách kousek od kitového spotu. Velmi brzy přichází přesun na vodu. Nastává výměna komorového draka za nafukovacího dámského miláčka Airush Deer Force z limitované edice s československým designem.

Na Rujáně ten den panují ideální podmínky na výuku, stabilní vítr a hlavně je tu mělká voda. Alena zanedlouho zvládá bodydragging (plavání s drakem, kdy využíváme jeho sílu k pohybu). Ovšem objevují se taky první problémy. Těžiště je trochu jinde než u zdravého člověka a rozsah jejího postižení jí neumožňuje vzpřímené držení trupu, proto je potřeba Aleně fixovat pozici těla. Ať už za pomocí instruktora, ale zkoušíme i láhve naplněné pískem.

 

 

Pro začátky je board nestabilní a tak volíme malý nafukovací člun. Draka nastavuje tzv. unhooked bez použití zaháknutí do trapézu. Tuto variantu volíme kvůli bezpečnosti, kdy při puštění hrazdy drak okamžitě ztrácí výkon a padá na kraj letového okna. Po pár pokusech se Alena rozjíždí a zažívá první jízdy s kitem na vodní hladině.

 

 

Alena k tomuto zážitku říká: „Stále jsme na půl cesty. Ještě je potřeba dost věcí vychytat a vypilovat. Nemám ještě úplnou jistotu v ovládání draka a je to pro mě trošku složitější, protože síla draka mě přetáčí, tím, že ho nemohu vyvažovat nohama a celým tělem. Každopádně máme dost času na přemýšlení a příští rok to rozhodně dám a doufám, že si přidají i pánové! Líbí se mi ten pocit svobody a to že k pohybu mi stačí jen vítr.“Je to paráda vidět nadšení těchto lidí a být u toho, když se poprvé rozjedou. Je to zase ještě úplně něco jiného, silnějšího, než když se podaří naučit jezdit zdravého klienta.
Tahle partička to určitě nevzdá, a když už jsem je do toho namočili, musíme společně najít způsob, aby mohli bezpečně kitovat!Komentáře » přidat

[1] johny blaze, mail, 10. listopadu 2009 | 03:42

tak to sa mi páči,že sa Kitesport do takejto akcii dal,, je riadna pecka,, už treba len technicky upravit buggy aby mohli aj machri z ABB si poriedne užit vietor vo vlasoch.


[2] Majda, mail, 10. listopadu 2009 | 14:06

díky Kitesportu za takovýhle akce!


[3] Raker, mail, 18. července 2017 | 12:37

Jestli někdo přemýšlí o koupi draka a nechce naletět našel jsem dobrý článek: https://www.mysticstore.cz/blog/koupit-draka-kiteboarding/


Přidat komentář:

Prosím napište KITE do tohoto pole: